בנייה ירוקה בצמחים חיים

מתכנן הנוף קובי טל על הטכנולוגיות החדשניות המאפשרות לחפות קירות שלמים, פנימיים וחיצוניים, בצמחייה חיה טבעית ודקורטיבית.

 בנייה ירוקה אינה מליצה. המונח גם אינו פרפרזה. יש דבר כזה באמת. מזה כעשרים שנה קיימת בנייה ירוקה פשוטה כמשמעה הנקראת קירות חיים או קירות ירוקים מדובר בקירות המחופים בצמחים חיים מזנים שונים הצומחים על גבי קיר אנכי, במקום לצמוח – כפי שאנו רגילים לראותם בדרך כלל – על גבי קרקע אופקית. עם זאת הם מכונים בשפה המקצועית “גנים אנכיים” ( Vertical Gardens ) משום שכגנים הם אנכיים, למרות שהצמחים בהם צומחים בצורה אופקית. קירות הצמחים החיים האלה משמשים לחיפוי קירות בטון, קירות בלוקים וכל קיר מתועש אחר.

יישום טכנולוגיה זו מתאים לחיפוי קירות חיצוניים ופנימיים כאחד. בשני המקרים, כשהם מבוצעים בערים או ביישובים גדולים, ולא בבתים פרטיים מבודדים או באזורים נידחים, הם יכולים להוות, כפי שכבר קורה בכמה מקומות בעולם – נתיב מקורי נוסף, דקורטיבי ושובה עין, להתחדשות עירונית.  מספר מתכנן הנוף קובי טל, המתמחה מזה שנים בתכנון קירות ירוקים חיים בישראל: “מקובל לחשוב שהאיש שהמציא את רעיון ‘הקירות החיים’ הוא הבוטנאי הצרפתי פטריק בלנק, שהתמחה בחקר הצמחייה של יערות טרופיים. בלנק החל בפיתוח קירות ירוקים חיים, הנקראים גם ‘גנים אנכיים’, בסוף שנות ה-80′ של המאה שעברה. אולם הממציא האמיתי של שיטת גידול הצמחים האנכית הוא סטנלי הארט וייט, פרופסור לאדריכלות נוף באוניברסיטת אילינוי בארה”ב, שרשם פטנט על השיטה כבר ב-1938.

“ראיית הנולד של פרופסור סטנלי הארט וויט ופיתוח ה ק י ר ה י ר ו ק כאלמנט עיצובי מודרני, בעקבות ה ת פ ת ח ו ת עירונית מואצת שיצרה מחסור בשטחים ירוקים, חיברו את חשיבות ה מ צ א ת ו ע ם תפיסת עולמם של אדריכלים מ ו ד ר נ י ס ט י ם שפעלו בתקופתו, כמו וולטר גרופיוס, לה קורבוזייה, פרנק לוויד רייט ולואיס סאליבן. אך היה זה פטריק בלנק שהחל ליישם ולהפיץ את שיטות עיצוב הקירות הירוקים החיים כ-70 שנה לאחר רישום הפטנט. הרעיון צבר תאוצה, התפשט ברחבי העולם, ובשנים האחרונות הגיע גם לישראל”. חיפויי קירות כאלה החלו להופיע בארץ על קירות פנימיים…

לקריאת הכתבה המלאה יש ללחוץ כאן