בריכת שחייה ביולוגית מול בריכת שחייה קונבנציונאלית

בשנים האחרונות עם העלייה במודעות לאיכות הסביבה ובמגמה לחזרה לטבע, החלה התעניינות בבריכות שחייה ביולוגיות (בריכות אקולוגיות) ושימוש בהן כתחליף לבריכות שחייה קונבנציונאליות. התפנית המשמעותית החלה לפני קרוב ל- 20 שנה באירופה ומשם התפשטה לארה"ב, קנדה ויפן. היום צובר התחום תאוצה והופך ליותר ויותר פופולארי.

 

  VS 

 

בריכת שחייה ביולוגית הינה מערכת אקולוגית הזהה לזו הקיימת במקורות מים מתוקים בטבע, ומכילה צמחים ויצורים חיים שונים ומגוונים, אשר לכולם חלק ביצירתה ובתפקודה. רחצה בבריכת שחייה ביולוגית (בריכת שחייה אקולוגית) זהה לשחייה במקורות מים טבעיים - אגמים, נחלים, מעיינות וכדומה. ההבדל העיקרי בין שני סוגי הבריכות הוא באופן ניקיון וסינון המים.

בבריכה קונבנציונאלית ניקיון המים מתבצע על ידי חומרים כימיים, כגון כלור, שלהם השפעות מזיקות על הרוחצים ועל הסביבה. לעומת זאת, סינון וניקיון המים בבריכה ביולוגית מתבצע בשני אופנים במקביל. הראשון ע"י מערכות השורשים של הצמחייה, והשני ע"י סינון ביומכאני באמצעות מסננים, שכל פעולתם הינה ביולוגית. ניקיון וסינון המים מתבצע ע"י צמחיה ומיקרו-אורגניזמים. הימנעות משימוש בחומרים כימיים מסייעת בשמירה על הסביבה והרוחצים בבריכה, ובנוסף, מושגת בכך רחצה נטולת ריחות לא נעימים.

מבנה בריכת שחייה ביולוגית וסביבתה

בריכת שחייה ביולוגית נחלקת ל-3 אזורים. הראשון, אזור עשיר בצמחייה הקרוי ווטלנד, שדרכו עוברים המים ומטוהרים. השני- אזור שבו ממוקמים מסננים ביו-מכאניים שתפקידם סינון וטיהור המים באמצעות מיקרואורגניזמים. בשני אזורים אלו מתבצעים בו זמנית סינון וטיהור. האזור השלישי הוא אזור הרחצה. (בבריכה רגילה יש אזור רחצה וחדר מכונות סינון בלבד). מעבר לטיהור טבעי של המים, יש לאזור הווטלנד בבריכה ביולוגית ערך נוסף שהוא בעל פן עיצובי.

הווטלנד מייפה ומעשיר את נוף הבריכה באמצעות צמחייה המהווה חלק טבעי ממנה. אזור הווטלנד יכול להיות אזור צמחיה הנמצא ליד או מסביב לבריכה. לווטלנד, דרוש שטח גדול ולכן, במידה ואין מספיק מקום ליד הבריכה, ניתן על ידי תכנון נכון למקם אותו במרחק של עד עשרות מטרים ממנה. את המסננים הביו מכאניים ניתן למקם באופן שלא יגזול מקום. לדוגמא- חדר מסננים תת קרקעי מתחת לאזור ישיבה.

כאמור, בריכת שחייה ביולוגית הינה מערכת אקולוגית המכילה צמחים ויצורים חיים שונים ומגוונים. דגים, מיקרואורגניזמים ושורשי צמחים אחראים יחד על תפקוד המערכת. לדגים בבריכה יש מספר תפקידים כשהחשוב ביותר ביניהם הוא חיסול זחלי יתושים שמתבצע בעיקר ע"י דגי "גמבוזיה". דגים נוספים שבהם נעשה שימוש, מצטיינים בזלילת אצות חוטיות, חיפושיות מים שזוללות ביצי קרפדות וצפרדעים ומיקרואורגניזמים כגון חיידקים ,שלהם חלק חשוב בסינון המים בבית שורשי הצמחייה.

בניגוד לאירופה, שבה קרינת השמש קטנה יותר וימי העננות רבים יותר, בישראל עוצמת האור הגבוהה של השמש מקשה, לפחות בתחילה, על איזון המערכת הביולוגית. הדבר המתבטא בגידול מואץ של אצות, בעיקר חוטיות ועלול להוות בעיה קשה. בהצללת הבריכה באופן חלקי ע"י עצים ו/או אלמנטים אחרים ניתן להקל על המערכת ולהגדיל את יעילותה. מלבד הצללה קיימים פתרונות נוספים לשמירת המערכת הביולוגית. פתרון ההצללה הינו אולטימטיבי מכיוון שאיננו כרוך בשימוש בחומרים שונים שמוחדרים למים ואף מקטין את תחזוקת הבריכה. אמצעים בהם ניתן לעשות שימוש להצללה הם מפרשי צל קבועים, מפרשי צל פריקים, עצים, פרגולות והצללות של מבנה הבית. זאת כמובן במידה ותכנון הבריכה נעשה יחד עם תכנון הבית. הצללה רצויה תהיה סביב 40% משטח פני הבריכה.

במידה והפתרון הנבחר להצללה הוא עץ, כמובן שיש חשיבות לבחירת סוג העץ ומיקומו ביחס לבריכה. עץ בצד הצפוני של הבריכה לא יתרום מאום, לעץ נשיר יש יתרון וחיסרון לעומת עץ ירוק- עד, וכמובן, יש לקחת בחשבון את מערכת השורשים של העץ הנבחר כדי שלא תפגע במבנה הבריכה.

חסרונות בריכת שחייה ביולוגית מול בריכה שחייה קונבנציונאלית

חימום המים בבריכה קונבנציונאלית מאפשר להאריך את עונת הרחצה במספר חודשים בעוד שבחימום המים בבריכת שחייה ביולוגית קיים פוטנציאל של נזק שעלול להיגרם ע"י שינוי באיזון הביולוגי שהושג במהלך העונה. בנוסף, יתכן שתוספת החום תגרום לגידול מואץ של אצות. בניגוד לבריכה קונבנציונאלית מחוממת ,אותה ניתן לקרות באופן מלא כך שניתן יהיה לשמור על חום המים ולשחות בחודשים קרירים , את הבריכה הביולוגית ניתן לקרות רק באופן חלקי .

ניתן לקרות את איזור השחייה בלבד בעוד שאת החלק של הווטלנד, שבו מתקיימת זרימת מים מהבריכה אל הווטלנד ובחזרה, לא ניתן לקרות מכיוון שעליו להיות גלוי לאור השמש. בנוסף, זרימת המים שהינה גלויה אל האוויר הפתוח גורמת לאיבוד חום. כך שגם אם יוחלט לחמם את הבריכה הביולוגית תידרש כמות אנרגיה גדולה יותר לחימומה מזו הנדרשת לחימום בריכה קונבנציונאלית. למי שמעוניין בבריכה מעוצבת עם עיטורי מוזאיקה ברצפה ובדפנות, ובבריכה בצבעי כחול, טורקיז ותכלת ותאורת "כוכבים" בתחתיתה, לא תתאים בריכה ביולוגית מכיוון שהצטברות האצות בדפנות הבריכה הוא תהליך טבעי שצובע את הבריכה בירוק, וכתוצאה מכך יוסתרו העיצובים הרצויים.

לסיכום

בתכנון בריכת שחייה ביולוגית הנקראת גם בריכה אקולוגית בניגוד לבריכת שחייה קונבנציונאלית, יש לתכנן מערכת אקולוגית מורכבת בנוסף לתכנון צורת הבריכה, חומרי הגמר ומערכת המים. תכנון המערכת האקולוגית איננו קבוע והוא משתנה מאזור לאזור בהתאם לאקלים ולמיקרו אקלים המקומי. צמחיה ודגים שיתאימו לבריכה באזור החוף לא בהכרח יתאימו לבריכה באזור ירושלים והגליל. יש להתאים לכל בריכה ובריכה את הצמחייה, הדגים והעצים שמסביבה. בתכנון נכון ונבון המתייחס לכלל המרכיבים של המערכת הביולוגית, ניתן ליצור בריכה מפנקת שאכן, תחזיר לרוחצים את החוויה המענגת של הרחצה בטבע.